Chess For Youth

SIDDHA COMMUNITY FOUNDATION Presents 9th CHESS FOR YOUTH

PRIZE WINNERS’ LIST


UNDER 6 BOYS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Atreya Nandy 0 7 31 27 33.50 TROPHY
2 Swapneel Gupta 0 6 29½ 25½ 24.00 TROPHY
3 Swarnoj Saha Talukdar 0 6 28½ 25½ 24.50 TROPHY
4 Rwitik Chakraborty 0 6 28 24½ 24.50 TROPHY
5 Sankalan Shah 0 24½ 21 21.25 TROPHY
6 Debjit Kali 0 5 30½ 26½ 22.00 TROPHY
7 Dhruv Rahul Vora 0 5 29 25½ 20.00 TROPHY
8 Yuvraj Chandak 0 5 24 21½ 17.00 TROPHY
9 Srijan Chatterjee 0 5 23 20 14.50 TROPHY
10 Satyamoy Ghosh 0 5 20½ 18 14.50 TROPHY

 

UNDER 6 GIRLS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Olivia Biswas 0 6 25½ 22½ 21.50 TROPHY
2 Rajanya Datta 0 5 28½ 25½ 19.50 TROPHY
3 Sneha Saha 0 5 27 24 18.50 TROPHY
4 Sampurna Saha 0 5 23½ 20½ 17.50 TROPHY
5 Rajanya Ray 0 5 22½ 19½ 16.00 TROPHY

 

UNDER 8 BOYS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Debarghya Samanta 1290 7 31 27 34.00 TROPHY
2 Sagnik Chakraborty 1335 6 31½ 27½ 29.50 TROPHY
3 Rachishnu Datta 0 6 31½ 27½ 27.00 TROPHY
4 Sohom Saha 0 6 29 26 25.00 TROPHY
5 Srijeet Mullick 1110 6 28½ 24½ 26.00 TROPHY
6 Judhajit Dutta Roy 0 6 25½ 22½ 21.50 TROPHY
7 Siddhartha Lenka 0 28 24 23.75 TROPHY
8 Ayush Bhattacherjee 1033 27½ 24 22.00 TROPHY
9 Neihlkaanth A Ghosh 0 23½ 22 16.25 TROPHY
10 Dhritabrata Kundu 1067 5 30½ 26½ 20.50 TROPHY

 

UNDER 8 GIRLS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Yash Jyoti Bir 1001 28 24 31.50 TROPHY
2 Sinthia Sarkar 1224 27½ 23½ 24.50 TROPHY
3 Aarushi Chatterjee 0 25½ 22½ 19.25 TROPHY
4 Auhona Chakraborty 0 5 29½ 25½ 21.00 TROPHY
5 Tanisha Chatterjee 1201 5 26 22 20.00 TROPHY

 

UNDER 10 BOYS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Atri Chattopadhyay 1333 30½ 26½ 33.25 TROPHY
2 Pratyay Chowdhury 1232 28 24½ 27.50 TROPHY
3 Sanket Chakravarty 1412 6 29 25 24.75 TROPHY
4 Shreyan Dutta Roy 1024 6 28½ 25 28.00 TROPHY
5 Swapnil Sen 1301 6 28 25 23.50 TROPHY
6 Pranjal Sarkar 1061 6 26½ 22½ 25.00 TROPHY
7 Mangaldeep Mitra 1156 6 21 19½ 17.50 TROPHY
8 Aadrito Datta 1233 30 27 25.00 TROPHY
9 Aniruddh Chatterjee 1294 25½ 23 20.00 TROPHY
10 Rajarshi Mandal 1247 24½ 22 18.75 TROPHY

 

UNDER 10 GIRLS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Srijita Sarkar 1271 6 28½ 25 26.50 TROPHY
2 Ayantika Das 1338 6 27 23½ 24.00 TROPHY
3 Aditi Saha 1154 5 29½ 26 20.00 TROPHY
4 Basundhara Islam 1042 5 27 24 18.75 TROPHY
5 Annyatoma Das 0 5 27 23½ 19.00 TROPHY

 

UNDER 12 BOYS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Avijaan Roy Choudhury 1556 30½ 26½ 31.00 TROPHY
2 Sayantan Mukherjee 1744 6 33½ 28½ 31.50 TROPHY
3 Ambarish Sharma 1457 6 27 24 24.00 TROPHY
4 Arka Dutta 1388 6 27 23 23.50 TROPHY
5 Dipanjan Chowdhury 1652 33 28½ 25.75 TROPHY
6 Koustav Chatterjee 1738 30 26 25.00 TROPHY
7 Sayantan Das (jr) 1430 30 26 24.75 TROPHY
8 Animith Srimani 1461 30 26 24.25 TROPHY
9 Prem Arpan Tirkey 1352 29 25½ 23.75 TROPHY
10 Sayantan Das 1516 29 25 24.25 TROPHY

 

UNDER 12 GIRLS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Sneha Paul 1148 30 26 24.75 TROPHY
2 Abdhi Das 1422 26½ 23½ 21.25 TROPHY
3 Diya Chowdhury 1223 26 22½ 21.50 TROPHY
4 Adrija Dawn 1183 5 29½ 25½ 21.00 TROPHY
5 Sudipa Haldar 1342 5 27 24½ 19.00 TROPHY

 

UNDER 14 BOYS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Koustav Chakraborty 1531 29 25 29.00 TROPHY
2 Sudarshan Mitra 1541 6 27½ 24½ 24.50 TROPHY
3 Arijit Mukherjee 1484 6 27½ 23½ 25.75 TROPHY
4 Soumik Datta 1561 29 25½ 24.25 TROPHY
5 Syed Omar Zoran 1348 26 23 19.75 TROPHY
6 Shreyan Chakraborty 1373 24½ 21 20.00 TROPHY
7 Aryan Chowdhary 1610 5 30½ 26½ 22.50 TROPHY
8 Rishiraj Baul 1248 5 29 25½ 18.50 TROPHY
9 Debargha Daw 0 5 28½ 24 23.25 TROPHY
10 Basant Kr. Das 1461 5 28 25 16.50 TROPHY

 

UNDER 14 GIRLS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Asmita Das 1510 6 28½ 24½ 26.00 TROPHY
2 Megha Mondal 1271 5 25½ 22 19.75 TROPHY
3 Saheli Mondal 1151 5 24 21 15.00 TROPHY
4 Ashry Srivastava 1136 24 21 13.75 TROPHY
5 Shradha Kucheria 1385 22½ 20 14.50 TROPHY

 

UNDER 16 BOYS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Suvradeepta Das 1904 6 26 23 23.50 TROPHY
2 Debajyoti Sarkar 1264 5 26 23 18.75 TROPHY
3 Souptik Poddar 0 5 22½ 20 17.50 TROPHY
4 Sayantan Chandra 1625 27½ 24 16.25 TROPHY
5 Rishabh Kothary 1292 22½ 20½ 14.00 TROPHY
6 Abhinandan Pande 0 4 25½ 23½ 13.50 TROPHY
7 Abdul Khan 1516 4 25 22 14.00 TROPHY
8 Debdeep Das 1426 4 24½ 21½ 13.50 TROPHY
9 Debjyoti Roy 1428 4 24½ 21½ 10.00 TROPHY
10 Sayan Saha 0 4 21 18½ 9.00 TROPHY

 

UNDER 16 GIRLS

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 Chandreyee Hajra 1677 28 24 22.75 TROPHY
2 Ankita Bose 0 2 19½ 18 2.50 TROPHY
3 Anoushka Saha 0 1 19 17 0.50 TROPHY

 

PREMIER

Rank Name IRtg Pts BH. BH. SB PRIZE
1 IM Swapnil S. Dhopade 2373 7 27½ 24 30.50 Rs.25000 + Trophy
2 Bose Sayan 2011 6 29 25 25.00 Rs. 18,000
3 Ritam Nag 1722 28 24 22.75 Rs. 12,000
4 Bitan Banerjee 2312 23 20 19.75 Rs. 8,000
5 WGM Gomes Mary Ann 2336 5 30½ 27 20.00 Rs. 6,000
6 GM Debashis Das 2536 5 28½ 25 19.50 Rs. 5,000
7 WGM Kiran Manisha Mohanty 2211 5 27½ 24 20.75 Rs. 4,000
8 Majumdar Chandrasish 2145 5 27½ 24 20.25 Rs. 3,000
9 Debarshi Mukherjee 1941 5 27 23½ 20.00 Rs. 3,000
10 Arpan Das 1981 5 23 20 17.00 Rs. 3,000
11 CM Aronyak Ghosh 1780 5 21½ 19 15.75 Rs. 2,000
12 CM Kulkarni Bhakti 2259 31½ 27 19.25 Rs. 2,000
13 Sarbojit Paul 1801 30 26½ 20.00 Rs. 2,000
14 Kaustuv Kundu 1992 27 24 17.25 Rs. 1,500
15 Basu Suman 2031 27 23½ 17.25 Rs. 1,500
16 Sayan Sen 1855 25½ 23 15.50 Rs. 1,000
17 Aditya Basu 1661 25½ 22 15.25 Rs. 1,000
18 Ganguly Ritabroto 1733 25 22 15.25 Rs. 1,000
19 WFM Arpita Mukherjee 1884 25 21½ 15.75 Rs. 1,000
20 Shantanil Simlai 1871 24½ 21 16.00 Rs. 1,000